Arrangement

Globale trends - mød Ulrik Vestergaard Knudsen

Netværket Djøf Paris inviterer dig til en aften med Ulrik Vestergaard Knudsen, vicegeneralsekretær i OECD og en af Danmarks førende globale iagttagere.

Hvem kan deltage?
Både for medlemmer og ikke-medlemmer
Pris
0 kr.
Varighed

2 timer

19.30 - 21.30

Øv, du kom for sent

Dette arrangement er overstået, og vi har på nuværende tidspunkt ikke planlagt flere af dem. I vores kalender kan du se alle aktuelle aktiviteter.

Se alle aktiviteter

Om arrangementet

Hvor går verden hen i 2024, og hvordan kan Danmark, Frankrig og Europa agere i en verdensorden, hvor Vesten er svækket og verden mere kompleks? 

Verden globalt anno 2024 er præget af blandt andet krige, at kun over halvdelen af verdens befolkning går til valg, klimaforandringer, stigende ulighed, immigration og en galoperende teknologisk udvikling. 

På aftenens arrangement møder du Ulrik Vestergaard Knudsen, vicegeneralsekretær i OECD, som giver sit syn på de globale trends og Tine Kirkensgaard Hansen, dansk journalist i Paris, som modererer.   

Vi runder aftenen af med tid til netværk og lidt at spise og drikke.

Ulrik Vestergaard Knudsen

vicegeneralsekretær i den økonomiske samarbejdsorganisation OECD i Paris.

Tine Kirkensgaard Hansen

dansk journalist i Paris.

Dyveke Vestergaard Johansen

journalist og netværksansvarlig for Djøf Paris.

Praktisk information

Her får du svar om de vigtigste praktiske informationer. Har du andre spørgsmål, så kontakt os endelig.

Hvornår foregår det?
2. oktober 2024, 19.30
Hvor foregår det?
Det danske Studenterhus i Paris, Fondation Danoise
7 H, Boulevard Jourdan
75014 Paris
Frankrig
Hvornår skal jeg senest tilmelde mig?
1. oktober 2024, 21.45
Hvem kan jeg kontakte, hvis jeg har spørgsmål?
Lone Grevy
lgo@djoef.dk
Hvordan håndterer I mine personoplysninger?

Når du tilmelder dig en aktivitet hos Djøf, skal vi bruge nogle oplysninger om dig. Du kan læse i vores privatlivspolitik, hvordan vi håndterer og beskytter dine personoplysninger. 

Få ny viden og inspiration


I Djøfs kalender kan du finde en lang række af faglige og sociale arrangementer, kurser og netværksgrupper, der handler om alt fra personlig udvikling, aktuelle samfundsemner, lovændringer, ledelse, trivsel og meget mere. Skal du med?